Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

WhatsApp Sözleşmesi Nedir? Nasıl İptal Edilir? Alternatif Programlar

WhatsApp Sözleşmesi Nedir? Nasıl İptal Edilir? Alternatif Programlar
WhatsApp Sözleşmesi Nedir? Nasıl İptal Edilir? Alternatif Programlar
10/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1307

Son dönemlerin popüler uygulaması olan WhatsApp, Facebook şirketi tarafından alındığı günden beri güvenlik ve gizlilik skandallarıyla boğuşuyor. 2021’e girdiğimiz anlarda arama ve sesli mesaj rekorları kıran WhatsApp, ne oldu da sadece bir hafta içerisinde tüm güvenini kaybetti? Tüm detaylarıyla WhatsApp sözleşmesi nedir? WhatsApp sözleşmesi nasıl iptal edilir? ve WhatsApp benzeri uygulamalar nelerdir? sorularını bu yazımızda inceleyeceğiz.

WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

Kullanım sözleşmesini yenileyen WhatsApp, kullanıcı verilerini Facebook ve Facebook’a bağlı şirketlerle paylaşma kararı aldı. Alınan bu karar sonrasında, WhatsApp kullanıcı verilerinin gizliliği büyük ölçüde sorgulanmaya başladı. Üstelik ödeme bilgileri, sesli mesajlar ve diğer hesap bilgilerinin bu şirketlerle paylaşılacak olması, kullanıcıları tedirgin etti. Bu karar  sonucunda kullanıcılar Telegram, Bip ve Signal gibi uygulamalara geçmeye karar verdi. Peki WhatsApp sözleşme maddeleri nelerdir?

WhatsApp, koşullarını ve gizlilik ilkesini güncellerken üç önemli konuya değindi. Bu bilgilendirme metninde yer alan üç konu şunlardır:

  • WhatsApp hizmeti ve verilerin işlenme şekilleri.
  • İşletmelerin WhatsApp sohbetlerini saklamak ve yönetmek adına Facebook hizmetlerini nasıl kullanacağı.
  • Facebook şirket ürünleriyle uyumlu bir hizmet sunmak amacıyla Facebook ile nasıl çalışıldığı.

Bu üç konudan çıkarılacak en temel sonuç, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşma kararı almış olmasıdır. Bu karar, adını gizlilik skandallarıyla zedeleyen Facebook’un WhatsApp ile bilgi alışverişinde olacağını kanıtlamaktadır. Bu nedenle tüm kullanıcılar, verilerinin Facebook şirketiyle paylaşmasına sıcak gözle bakmamaktadır ve bu durumda haklı olduklarını söylemek gerekir.

WhatsApp Sözleşmesi Ne Anlama Geliyor?

Alınan bu karar sonrasında, gizlilik açıklarının ortaya çıkacağı ve kişisel hayatın gizliliği ilkesinin zedeleneceği düşünülmektedir. WhatsApp’ın Facebook ve iştiraki şirketlerle verilerinizi paylaşacak olması, verilerin daha önceki skandallar gibi yeniden satılması ihtimalini de artırmaktadır. Yani verilerinizi paylaşmayı kabul ederseniz, verilerinizi gizliliği ve güvenliği büyük ölçüde ortadan kalkmış olacaktır. Bunun farkında olan kullanıcıların tepkisi sonucunda AB üyesi ülke vatandaşları bu sözleşmeden muaf tutulsa da, Türkiye için bu durum söz konusu değildir. Yani WhatsApp, AB üye ülkeleri ve Türkiye gibi AB olmayan ülkeler arasında çifte standart gözetmektedir.

WhatsApp Sözleşmesi Hangi Ülkeleri Kapsar?

Alınan karar sonrasında dünya genelinde tepkiler çığ gibi büyüdü. Bu nedenle karardan geri dönülmese de, kararın “AB ülkeleri” için muaf tutulacağı bilgisi geldi. Yani bu sözleşme, AB ülkeleri tarafından muaf tutulacaktır. Ancak Türkiye gibi AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, bu sözleşmeyi onaylamak zorundadır. Eğer 8 Şubat 2021 tarihine kadar bu sözleşmeyi onaylamazsanız, WhatsApp’a erişiminiz ortadan kalkacaktır. Yani WhatsApp kullanmak adına bu maddelerin kabul edilmesi zorunludur.

Facebook Hesabı Olmayanlar Ne Yapacak?

Eğer “Benim Facebook hesabım yok.” diyorsanız, bu konuda uygulama ve şirket farklarını bilmeniz gerekir. Bu noktada bilmeniz gereken, Facebook şirketinin Facebook hesabınız olmasa dahi WhatsApp verilerinizi elde edeceği gerçeğidir. Yani Facebook hesabınız olsun ya da olmasın, verileriniz WhatsApp tarafından Facebook ve Facebook iştiraki şirketlerle paylaşılacak demektir.

WhatsApp Sözleşmesini Kabul Ettim, Nasıl İptal Ederim?

Eğer WhatsApp sözleşmesini sizler de yanlışlıkla kabul ettiyseniz endişelenmeyin. Zira bu sözleşmenin yürürlüğe geçeceği tarih 8 Şubat 2021’dir. Eğer verilerinizi Facebook ile paylaşmak istemiyorsanız, 8 Şubat 2021 tarihine kadar WhatsApp uygulamasındaki hesabınızı silmeniz gerekir. Bu sayede verilerinizi Facebook ve iştiraki şirketlerle paylaşmamış olursunuz.

WhatsApp Nasıl Silinir?

Verilerinizi paylaşmak istemiyor ve bu nedenle WhatsApp silmek istiyorsanız, direkt olarak uygulamayı silmemeniz gerekir. Zira uygulamayı silmekle hesabı silmek bir değildir. Eğer “WhatsApp hesabımı nasıl silerim?” diye soruyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • WhatsApp uygulamasına girin.
  • Sağ üstteki üst üste üç nokta ikonuna tıklayın.
  • Açılan sekmeden “Ayarlar” bölümüne girin.
  • Ayarlar sayfasından “Hesap” sayfasına girin.
  • En altta yer alan “Hesabımı sil” butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfanın en altına gelerek silmek istediğiniz numarayı, başında 0 olmadan yazın.
  • “Hesabımı Sil” butonuna tıklayarak onay aşamasına geçin.

Yukarıdaki işlemleri yaparak sadece 2 dakika içerisinde WhatsApp hesabını silebilirsiniz. Eğer “WhatsApp sözleşmesini nasıl iptal ederim?” diyorsanız, yukarıdaki hesap silme aşamasını gerçekleştirmek zorundasınız. Bu sayede kabul ettiğiniz sözleşme maddeleri uygulanmadan hesap verileriniz silinmiş olur. Bu sözleşmeden muaf olmak adına 8 Şubat 2021 tarihine kadar hesabınızı silmiş olmanız gerekmektedir. WhatsApp, ya uygulamayı silmenizi ya da veri paylaşımı kabul etmenizi istemektedir. Bu noktada üçüncü bir seçenek bulunmamaktadır.

WhatsApp Benzeri Uygulamalar Nelerdir?

Eğer WhatsApp’ı sildiyseniz ve benzer mesajlaşma uygulamaları arıyorsanız, bu durumda üç uygulama önerebiliriz. Bunlardan ilki, yerli uygulamamız olan BİP’tir. BİP uygulaması sayesinde WhatsApp’ta olduğu gibi mesaj atabilir, arama yapabilir ve diğer dosya gönderim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer WhatsApp alternatifi uygulama ise Telegram’dır. Telegram, gizliliğe ve güvenirliğe önem veren uygulamalardan birisidir. Bu uygulama sayesinde gruplara katılabilir, özel mesajlar atabilir ve sesli mesaj gönderebilirsiniz.

Diğer bir uygulama ise Signal’dir. Signal, Elon Musk tarafından önerildikten sonra büyük bir popülarite kazanmıştır. Signal uygulaması, açık kaynak kodlu uygulamalar arasındadır. Bunun anlamı, uygulamanın herkese açık ve daha güvenilir olduğudur. Signal, WhatsApp’tan farklı olarak kişi listelerini de şifrelemektedir. Ancak WhatsApp, kişi listelerini şifrelemez. Ek olarak özel güvenlik protokolleri sayesinde telefon konuşmalarının ya da mesaj kayıtlarının erişilmesine de müsaade etmez.

Yazıya Puan Ver
4 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: