Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Web Tasarımda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Web Tasarımda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Web Tasarımda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
13/01/2021
0 Yorum
Sinan Ö.
1219

Her web sitesi, internet üzerinde bir konsepte sahiptir. Kimi siteler belirli renk tonlarıyla markalarını yansıtırken kimi siteler ise renk seçimini pek dikkate almaz. Peki renk seçimi dikkate değer bir konu mudur? Renk seçimi tam olarak nasıl yapılmalıdır ve en önemlisi de renk seçimi neyi ifade eder? Gelin başlıklar halinde web tasarımı konusunda renk seçimine değinelim.

Renk Psikolojisi ve Web Tasarım

Her renk, belirli duyguları ve mesajları yansıtma görevi görmektedir. Genel olarak beyaz rengin “saflığı” ya da kırmızı rengin “dikkati” yansıttığı ifade edilir. Zira büyük kuruluşlara göz attığımızda da tesadüfi olmayan renk seçimleriyle karşılaşırız. Örneğin büyük fast food zincirleri genel olarak kırmızı ve sarı renkleri tercih etmektedir. Kırmızı rengin bu noktada tesadüfi bir seçim olmadığını bilmemiz gerekir. Yukarıda da göz belirttiğimiz gibi kırmızı renk, uyarıcı bir renk tonudur. Ek olarak sarı renk ise “coşkuyu” ifade ettiğinden dolayı sıklıkla ikincil bir renk olarak tercih edilmektedir.

Mavi ve yeşil renk tonları ise web sitelerine daha kurumsal bir ambiyans katmaktadır. Büyük sosyal medya platformlarına göz attığımız zaman genel olarak mavi renk tonunun hakim olduğunu söyleyebiliriz. Zira mavi renk hem güveni hem de dinginliği temsil etmektedir. Mesajlaşma uygulamalarında kullanılan yeşil renk tonları ise rahatlığı ve sakinliği ifade etmektedir. Bu yüzden renk seçimi, dijital pazarlamanın en büyük ögelerinden birisidir.

Web Tasarımda Doğru Renk Seçimi

“Peki benim sitemde doğru renk seçimini nasıl olacak?” diye soruyor olabilirsiniz. Öncelikle web sitesinin temasını bilmek gerekir. Mesela ilaç şirketleri ve temizlik şirketleri genel olarak beyaz tonlarını hakim bir şekilde kullanmaktadır. Daha koyu renk tonları ise daha çok kurumsallığa dikkat eden iş dünyasında kullanılmaktadır. Bu nedenle sorduğunuz sorunun cevabı, web sitenizin temasına göre değişiklik gösterecektir.

Tam bu noktada gözden kaçırmamamız gereken bir durum söz konusudur. Her ne kadar renk seçimi  hedef kitleye ve sitenin türüne göre değişiklik gösterse de, bazı yanlışlar her site için yanlıştır. Bu cümlede anlatmak istediğimizi maddeler halinde açarsak:

  • Web sitenizde çok çeşitli renk tonları kullanırken dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer birbirine zıt renk tonlarını tercih edecekseniz çeşitliliğin dozunu ayarlamalısınız. Kırmızı rengin yanına siyah kullanmak zor bir iştir. Buna bir de mavi yeşil rengi eklemeye çalışırsanız hem görsel anlamda çirkin bir görüntü olabilir hem de ziyaretçilerinize istediğiniz mesajı vermekte başarısız olabilirsiniz.
  • Renk seçimi yaparken arka plan renklerin sade olmasına dikkat edin. Eğer arka planda birbirine zıt renkler kullanırsanız ziyaretçilerin odaklanmasını zorlaştırabilirsiniz. Bu durumda sitenizdeki etkileşim, istediğiniz değerlere ulaşamayabilir.
  • Renk seçiminde canlılığı ayarında kullanın. Çok parlak ve mat renklerin birbiriyle yan yana kullanılması da dikkat dağıtabilir. Parlak turuncunun yanına mat siyah tonda renkler kullanmak görsel karmaşaya yol açabilir.

Web Tasarımda Renk Seçiminin Önemi

Penta Yazılım, web tasarım konusunda renk seçiminin ne kadar önemli olduğunu bilmektedir. Bu nedenle sizlere renk seçiminin neden önemli olduğunu maddeler halinde anlatmak isteriz.

  • Renk seçimi, istediğiniz mesajı iletme konusunda etkileyici bir husustur. Ziyaretçilerinize rahat ve sakin bir görünüm sunmak istiyorsanız açık tonları tercih etmenizde fayda vardır.
  • Renk seçimi, kurumsal kimliğinize etki eden unsurlardan birisidir. Otoriter firmaların daha çok koyu renk tonlarını tercih ettiğini görebilirsiniz. Ancak bu iş sandığınız kadar kolay değildir. Zira iddialı renk tonlarını kullanmak için uzman bilgisi şarttır.
  • Renk seçimi, ziyaretçi etkileşimine etki eden unsurlar arasındadır. Renkler ziyaretçiyi yorarsa ziyaretçi siteden “kaçmak” isteyebilir. Eğer ziyaretçiyi sitede tutmak istiyorsanız renk seçiminde uzman desteğinden faydalanmanız gerekecektir.

Penta Yazılım, web tasarım konusunda alanında köklü firmalardan birisidir. Bu nedenle web tasarımında renk seçimini ustalıkla gerçekleştirmektedir. Web tasarıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ya da renk seçimi konusunda kafanız karışıksa, iletişim sayfalarından durumu belirtebilirsiniz. Bu sayede web tasarımda renk seçimi konusunda uzman yardımı alabilir ve web tasarımı yaptırırken mükemmel renk uyumuna sahip olabilirsiniz.

Yazımızı son 1-2 cümleyle özetleyelim. Renkler, insan hayatında önemli bir yer taşımaktadır ve toplumlar tam bu nedenden dolayı renklere farklı anlamlar yüklemiştir. Sitenizin başarılı olması hususunda renk seçimi, başarı basamaklarının daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Bu sayede başarı basamaklarını daha kolay çıkabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver
1 Kişi Puan Verdi
Konu Etiketleri: