Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Instagramdan Satış Yapmak İsteyenlere 17 Öneri

Instagramdan Satış Yapmak İsteyenlere 17 Öneri
Instagramdan Satış Yapmak İsteyenlere 17 Öneri
22/08/2020
0 Yorum
Ö.Faruk
2861

İnstagramdan satış nasıl yapılıyor? İnsanlar İnstagramdan nasıl para kazanıyor? Tüm bunlar hep merak konusu olduğu, hatta geçenlerde bir mail geldi, abi Fenomenler ne kadar kazanıyor? Arkadaşlar, İnternetten Para Kazanmak konumuzu okuyun!

Sosyal medya aracılığıyla satış yapmak, özellikle Instagram'dan Ürün Satmak son dönemlerde pratikliği ve çeşitliliği gibi faktörlerin etkisiyle son derece popüler hale gelmiştir. Bu e-ticaret biçimi birçok insan tarafından kullanılırken, bireylere de yeni istihdam alanları açmıştır. Aşağıda günümüzün en revaçta sosyal medya platformlarından biri olan Instagram üzerinden ürün satışı hakkında fayda sağlayabilecek, ürün satışını arttırmak ve öncesinde yapılması gereken hazırlıklar hakkındaki öneriler maddeler halinde yer almaktadır.

İşte Instagram’dan satış yapmak isteyenler için 17 öneri;

1-Ürünleri Tanıtmak İçin Instagram Özelliklerinin Kullanımı

Instagram’da ürünlerinizi tanıtmak amaçlı yapmış olduğunuz paylaşımları Instagram Canlı Yayın özelliği ile destekleyerek buradan takipçileriniz ile görüşebilir ve onlara e-ticaret danışmanlığı yaparak ürünlere yönelik sorularını cevaplayabilirsiniz. İnstagramdan satış yapmak konusunda bu hususa dikkat etmeniz gerekir!

Bunun yanı sıra ürününüzün nerede nasıl kullanabileceğini anlatan, üretim aşamalarını gösteren, diğer ürünler ile karşılaştırmalarını yaptığınız canlı yayınlar, IGTV videoları da yaparak hem takipçilerin güvenini kazanabilir hem de müşterilerinizin diğer ürünleriniz hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

2-Satış Yapılacak Instagram Hesabının Kurumsal Olması

E-ticaret yapan birçok firma instagramda ürün satmak için kişisel hesap kullanmak yerine kurumsal işletme profilleri kullanmaktadır. Eğer kendi profilinizdeki takipçileri kaybetmek istemiyorsanız kullanıcı adınız, profil fotoğrafınızda değişiklikler yapabilir daha önce yüklemiş olduğunuz fotoğrafları kaldırabilir ve instagram işletme profiline geçerek hesabınızı kurumsallaştırabilirsiniz. Instagramdan para kazanmak istiyorsanız kurumsallığa önem vermelisiniz! Kurumsallık önemlidir, instagramda bu şekilde satış yapmanın keyfini yaşayın!

3- Instagram’da kullanılması gereken dil biçimi

Bir başka Instagramda satış yapmak konusunda önerimiz ; Instagram üzerinden yapacağınız paylaşımlarda dil bilgisi kurallarına özen gösterilmesi oldukça önemlidir. Buna ek olarak genellikle görsellerin altında sen dilinin kullanmasına özen gösterilebilir. Bu müşterilerinize samimi bir hava vermenize olanak sağlayacaktır. Fakat mesajlarınıza yanıt verirken karşınızdaki kişiye siz dili ile hitap etmeniz ve profesyonelliğinizi korumanız oldukça önemli bir detaydır.

4-Hashtag

Instagram’da satışını yaptığınız ürünlere yönelik doğru hashtagler kullandığınızda ürünlerinizin ilgili hashtaglere giren kişilere gösterilmektedir. Bu hashtagler sayesinde zamanla daha fazla insan sizi tanıyacak ve bu da takipçinizin artmasına olanak sağlayacaktır. Bu nedenle paylaştığınız ürün görsellerinde konum, hashtag gibi imkanlardan yararlanabilirsiniz.

5-Ürün Fotoğraflarının Kalitesi

Instagram profilinizden satış gerçekleştireceğiniz için özel ürün fotoğrafı çekimleri yaptırabilir veya sizler doğru açılardan ürünlerinizin fotoğrafını çekebilirsiniz. Kaliteli fotoğraflar kullanarak yapacağınız ürün paylaşımlarınız daha fazla takipçinizin dikkatini çekecek ve insanların sizden alışveriş yapma ihtimalini arttıracaktır. Bu şekilde İnstagram Satışlarınız artacak ve İnstagramdan iyi para kazanacaksınız!

6-Reklam ve Sponsorlu Paylaşımlar

Instagram’da satış yaparken daha fazla kişiye ulaşımı sağlayacak en önemli faktörlerden biri reklamlardır. Bu nedenle takipçi sayınızı arttırmak, sizi tanımayan kişilerin işletmenizi görmesini sağlamak amacıyla reklam verebilir, sponsorlu paylaşımlar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Instagram’da takipçi bazında kitle sahibi kişilere ürün gönderimi yaparak sizin reklamınızı yapmaları konusunda anlaşmalar yapabilirsiniz. Bu reklamlar sayesinde markanızın daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlayabilir ve bu doğrultuda da instagram satışlarınızı arttırabilirsiniz.

7-İnternet Sitesine Yönlendirme Yapılması

Instagram üzerinden satış yapacak bir firmaysanız takipçilerinizi Instagram hesabınızdan internet sitenize yönlendirmeniz son derece önemlidir. Bu sayede insanların daha güvenli bir ortamdan satış yapmasını sağlayabilir ve internet sitenizdeki diğer ürünleri görmelerini sağlayarak satışlarınızı daha fazla arttırabilirsiniz. Instagram'dan para kazanmak istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz!

8- Çeşitlilik, Ürün miktarı ve Anlaşılabilirlik Sağlanması

Ürün skalasının renk, çeşitlilik vb. açısından geniş olması, çeşitli kesimlere hitap etmesi ürünlerinizin göreceği talep açısından oldukça önemlidir. Elbette gelen talebi layığıyla karşılamak amaçlı stok durumunu sürekli olarak kontrol etmek, yeterli sayıda ürün hizmeti vermek gerekmektedir. Bunun yanında ürünlerinin her açıdan görselinin sunulması ve gerçeğiyle fotoğrafının arasında herhangi bir farkın olmaması da es geçilemeyecek detaylardandır.

9- İnteraktiflik Sağlanması ve İndirimler

Sayfanızı takip etmek, paylaşmak, arkadaş etiketlemek vb. araçlarla çekilişler düzenleyerek hem takipçi sayınızı artırabilir, hem de sayfanızdan daha çok kişinin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapacağınız indirimler ve kupon hizmetleriyle hem müşterilerinizi mutlu edebilir hem de müşteri sayınızı arttırabilirsiniz.

10-Farklı Kanallardan da Satış Yapılması

Başlangıç için takipçilerinize satın alma seçeneği olarak sadece Kapıda Ödeme ve Havale seçeneği sunmanız elbette yeterli olacaktır. Belirli bir müşteri kitlesine erişmek adına bu seçenekler işinizi görecektir. Fakat unutmamanız gereken en önemli nokta online satış alanında ilerlemek adına, Instagram’dan ürün satışı hiçbir zaman tek satış kanalınız olmamalıdır. Facebook, Twitter gibi diğer platformları da kullanmalı ve kendi markanıza kendi e-ticaret sitesi yatırımı yapmalısınız.

Instagramdan satış yapmak ve instagramdan para kazanmak için alternatif bir yol arıyorsanız e-ticareti sitesi açabilirsiniz, Online Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur konumuz tam size göre mutlaka okuyun!

11- Akılda Kalıcı ve Yaratıcı Bir İsim

Akılda kalıcı, orijinal bir marka değeri oluşturmak için bir isim bulmak gerekiyor. Bu isim, kullanıcılar tarafından kolayca hatırlanabilecek ve akılda kalacak bir isim olduğunda daha kolay ulaşılabilir hale gelebilirsiniz.

 12-Uygun Sermaye Ayırımı

Kendi ürünlerinizi satacaksanız, müşterilerden gelecek taleplere anında karşılık vermek için önceden ayırdığınız bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bu sermayeyi kullanarak, satacağınız ürünleri stoklu çalışabilecek şekilde hazırlayabilir ve sipariş geldiğinde müşteriyi bekletmeden gönderebilirsiniz. Bir ekiple çalışacaksanız onlara ücret ödemeniz gerektiği gibi, ürünlerinizi depolamak ve süreçleri yönetmek için bir yer kiralama ihtiyacı da duyabilirsiniz. Bunun için işlerinizi rahatlıkla halledebilecek bir sermayeyle başlamanız yerinde olacaktır. Sermaye ayırmadan bu işe girmek istiyorsanız ve ürünleri depolamak istemiyorsanız, Dropshipping denilen ticaret modelini kullanabilirsiniz. Bu yöntemde, satacağınız ürünleri tedarik eden bir toptancı ya da distribütör ile anlaşmanız gerekiyor. Gelen siparişlerin toptan fiyatını bu firmalara ödedikten sonra tedarik edilmesi gereken ürünlerin siparişini verebilir, firmanın siparişlerinizi müşterilerinize göndermesini sağlayabilirsiniz. 

13-Hesap Gizliliğini Herkese Açık Olması

Satış yapacağınız hesabı gizli olarak kullanmak ürünlerin tanıtımı açısından olumsuz etksi yaratmakta, daha az insana ulaşmanıza neden olmaktadır. Sizi merak eden ve ürünleri incelemek isteyen kullanıcılar, hesabın kilitli olduğunu gördükten sonra vazgeçmeleri muhtemel bir durum. Bu sebeple profilinizi herkese açık şekilde ayarlamanızda fayda var.

 14-Kargo Şirketleriyle Anlaşma Sağlanması

Kendi ürünlerinizi satmak istiyorsanız, çok fazla kargo ücreti ödememek için civarda bulunan kargo şirketleriyle anlaşabilirsiniz. Bu sayede, belli işlem hacminde çok daha uygun fiyatlarla gönderim sağlayabilirsiniz. Ayrıca sabit bir kargo ücreti ödeyecekseniz, bu ücreti ürünlerin fiyatlarına ekleyerek ücretsiz kargo etiketiyle ürünlerinizi satabilirsiniz.

 15-Diğer Butik Hesapların İncelenmesi

Size fikir vermesi açısından, düzenli olarak ürün satışı yapan butik hesapları inceleyebilirsiniz. Böylece nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha kolay bir şekilde kavrayabilirsiniz.

 16-Müşteriler ile İletişim

Butiğinizden alışveriş yapmak isteyen ve alışveriş yapan kullanıcılarla iletişim kurmak size artı puan kazandıracaktır. Birçok kullanıcı çeşitli konularda sizlere soru sormak isteyebilir ya da sipariş veren kullanıcılar iade, değişim, kargo vb. konularda sizinle iletişime geçmek isteyebilir. Bunun için basit bir çözüm olarak WhatsApp iletişim hattı oluşturabilir, e-posta adresinizi belirtebilir ya da telefonla destek hattı oluşturabilirsiniz.

 17-Ödemeler ve İade İçin Kullanıcılara Güven Sağlanması

 Potansiyel müşterileriniz, sipariş vermeden önce size güvenmek isteyecektir. Bu güveni sağlamak için havale/EFT çözümünün yanında, şeffaf kargo sistemi ile gönderim sağlayabilir, kapıda ödeme hizmetini sunabilir ya da Shopier, İyzico gibi güvenli ödeme hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca iade koşullarında şartları iyileştirerek daha sağlıklı satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yazıya Puan Ver
6 Kişi Puan Verdi