Web Tasarım Formu


Nasıl Bir Web Sitesi Veya Hizmet Arıyorsunuz?

Başka Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Olabilir ?

Tercih ettiğiniz bir platform var mı?

Projenizde kaç dil kullanılacak?

Lütfen listeden seçim yapınız.

Projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu alan zorunlu değildir.

 / 1000

(Firmanızın genel tanıtımı, ürün varsa siteye konulacak ürün sayısı, filtre ve karşılaştırma modülü olacak mı, yaklaşık sayfa sayısı, üyelik vb. bir sistem olacak mı, mevcut siteniz varsa ondan ne farkı olacak, ve diğer eklemek istediğiniz herşeyi buraya lütfen olabildiğince detay yazınız.)

Bir dosya göndermek ister misiniz?

Dosya Seç

Dosya seçilmedi...

Bu alan zorunlu değildir.

Bizimle nasıl iletişime geçmek istersiniz?

Nerelisiniz?

İl / İlçe / Mahalle selectbox seçimi olacak.

Size nasıl hitap edelim?

Blog Nasıl Açılır?

Blog Nasıl Açılır?
Blog Nasıl Açılır?
07/10/2020
0 Yorum
Ö.Faruk
1867

Bir blog nasıl açılır diye sorduğunuzda milyonlarca makale ile karşılaşırsınız…  Bu makalelerin bir çoğu karışık, bir çoğu eksik veya konu ile alakası olmayan bilgilerle doludur. Peki Blog Kurma işine nereden başlamalısınız? 2020 ve 2021 son teknolojik araç ve gereçlerine sahip sistemlerle blog nasıl kurulur baştan aşağı en güncel bilgilerle sizleri bilgilendirmenin haklı sevincini yaşıyoruz.

Blog nasıl açılır sorusunu uzmanlarımızın yardımı ile bu yazımızda ele aldık, ve en ince ayrıntısına kadar acemi insanların anlayabileceği şekilde düzenledik. Bir insan neden blog açmak ister? Tabii ki blog açarak para kazanmak en önemli isteklerin başında gelir.

Blog kurmak, gözünüzde büyütülecek büyük bir  şey değildir. Elbette, herkes blog kurabilir. İşte bu yazımızda sağlıklı blog nasıl açılır, bunları tek tek sizlere anlatacağız. Blog açmak konusunda hiçbir ayrıntıyı atlamamaya özen gösterdik.

Şimdi " Blog Nasıl Açılır? " konusunu okurken, hemen aklınıza düz bir blog gelmesin, konumuzda, gezi blogu nasıl açılır, kadın blogu nasıl açılır, moda ve giyim blogu nasıl açılır, kişisel şahsi bloglar nasıl açılır, teknoloji blogu veya oyun blogu nasıl açılır sorularına ve düzenlemelerine de cevpa vereceğiz. Yani kısacası blog kurmayı öğrendiğinizde bu alt kategorilere göre düzenlemeniz mümkün olacaktır.

Neden Blog Açmalısınız?

Blog açarak para kazanmak ; evet, mümkündür, blog kurarak para binlerce hatta milyonlarca para kazanabilirsiniz. Genelde, memurlar, işçiler veya çalışanlar ek gelir olarak blog açarak para kazanıyorlar, daha sonra tam zamanlı olarak çalışıyorlar, yani işlerinden istifa ediyorlar.

İnternetten para kazanmak konusunun temelinde de blog kurmak geçer, yani parayı hangi platformdan kazanmak isterseniz isteyin, bir blog kurmanız bize göre şarttır. (Adsense gelirleri için konuşuyorum)

Yazarlığa nereden başlarım ; diyorsanız blog kurarak, fenomenlikten yazarlığa ilk adımınızı atabilirsiniz. Yazılarınızı internette yayınlayarak kitleleri arkanızda sürükleyebilr, sonrasında bir yayımevi ile anlaşıp kitaplarınızı bastırabilirsiniz.

Blog açarak işinizi büyütmek ; istiyorsanız, yine bloglarınızda konular, makaleler paylaşarak ürünlerinizin bu yazı içerisinde ve makale içerisinde paylaşma şansı yakalarsınız mesela,  Çanta Nasıl Boyanır isminde bir konu açtınız bu konunun Google sıralamasında 1.sırada olduğunu düşünün,  günlük 5.000- 10.000 arasında kişi bu konuyu okuyacak, siz bu konun içerisine bir boya malzemesi reklamı koyduğunuzda ürünlerinizi daha kolay şekilde pazarlaabilirsiniz.

Canım sıkılıyor ne yapmalıyım ; diyorsanız hemen bir blog kurarak, içinizi dökebilir, anılarınızı paylaşabilirsiniz, unutmayın insanlar sadece para kazanmak için blog kurmazlar bir çoğu hobi amaçlı can sıkıntısından kaynaklı blog kurarlar ve hiç ummadıkları şekilde bloglardan para kazanmak somut olgusu ile karşı karşıya kalırlar.

Ön Hazırlık - Blog  Konusu Seçimi

Her şey tamam, bu yazınızı gözümü kırpmadan okuyacağım, blog açarak para kazanmaya kararlıyım, fakat ben yazı yazmayı bilmiyorum, neler yazacağım? Kimler benim yazımı okur? Gibi şüpheleriniz ve bilgi eksikliğiniz varsa Blog kurmadan önce ön hazırlık başlığımızı size hazırladık .

Blog konusu seçerken, mutlaka zevk aldığınız konu başlıkları belirlemeyi unutmayın, sevdiğiniz konulara alanlara yoğunlaşmanız size güç ve ilham ve yaptığınız işten mutluluk verecektir.

Genel blog açmak yerine, uzmanlığı olan bir blog açmanız yani tek konu üzerinden blog açmanız Google için çok önemidir. Google genel  bloglar yerine niş bloglara daha çok değer vermektedir. Mesela sadece Wordpress adına bir blog kurmak gibi, veya sadece kadın bakımı adına blog kurmak gibi veya sadece Futboll üzerine bir blog kurmak gibi, veya sadece oyunlar üzerine bir blog kurmak gibi niş bloglar Google SEO açısından çok önemli olacaktır.

Blog nasıl kurulur konusunu az çok anladım fakat konu konusunda hala sıkıntılarım var diyorsanız Para Kazandıran Blog Konuları isimli başlığımızı okuyarak daha geniş kapsamlı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Platform Seçimi - Ücretli Blog mu Ücretsiz Blog mu ?

Blog kurmak için en sağlam 3 alt yapı mevcut bunlar, blogger, wordpress ve wordpress.org  bu siteleri kullanarak ücretsiz olarak websitesi yani blog kurabilirsiniz fakat, görsel anlamda aşağıdaki gibi domain adresiniz (alan adresiniz) gözükür.  Bu yüzden biz daha çok domain adresi ve hosting satın almanızı tavsiye ederiz.

Bedava blog kurduğunuzda alan adınız “siteblogisminiz.wordpress.com”  veya isteismiblog.blogger.com” şeklinde gözükecektir.

Hosting ve Domain satın aldığınızda ise daha kurumsal ve orijinal görünmesini ve tam erişim sağlayabileceğinizi untumayın. “  https:wwww.blogisminiz.com  “ olarak gözükecektir.

Ücretsiz blog açtığınızda unutmayın para kazanmak çok çok zor. Emeğinizi çöpe atmamak için her zaman kendiniz adına site açmanızı hosting ve domain satın alarak bu işe başlamanızı öneririz. İlk defa başlayacaksanız deneme amaçlı ücretsiz blog açabilirsiniz buna bir diyeceğimiz yok.

Ücretsiz blog açtığınızda yani wordpress.com ve blogger.com alt domain uzantılı açtığınızda adsenseden para kazanmak çok zor çünkü Google adsense reklamları onaylamıyor bu nedenle paranız çöp emeğiniz çöp olabilir.

benimblogum.com isminde bir blog kurmak istedim peki bunu nasıl yapacağım? İşte tam olarak bizde bunu anlatacağız.  Profesyonel olarak sizlere blog kurmak konusunda yardımcı olacağız.

Bizim tercihimiz ve sizinde tercihinin olmasını arzu ettğimiz alt yapı wordpress alt yapısıdır. Wordpress kullanarak blog oluşturmanızı her zaman tavsiye ediyoruz.

Wordpress kullanmak çok kolay ve kullanışlıdır. Sizi asla zorlamaz, wordpress kullanmak öğrenmek için bol bol kaynak bulabilirsiniz. Blog kurmak için en ideali wordpresstir.  Hiçbir teknik bilgiye gereksiniminiz yoktur.

Blog Sitesi Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Blog sitesi kurmaya ikna oldunuz, fakat blog açmak ne kadar para tutacak? Blog açmanın bana maliyeti ne olur sorusu hemen aklınıza geldiyse korkmanıza  gerek yok. Çünkü eğer bu işte kararlıysanız mutaka size bir getirisi olacak ve kazandığınız para ile maliyetleri kolayca ödeyebileceksiniz.

Size yıllık taş patlasa 250- 300 TL bir  hosting ve domain masrafı olacaktır. Blog sayfanızı kurduktan sonra sadece 1-2 makale yazarak bu parayı ayda kazanmak bile mümkün olacak, o yüzden gözünüzü korkutmasın yeterki siz sadece kararlı olun! Blog kurmak kısaca maliyetli değildir. Blogdan çok para kazanmak mümkündür.

Blog Nasıl Kurulur

Blog Nasıl Açılır?

  • Hosting ve Domain Nedir?

Hosting ve Domain konusu aslında blog kurmanın ilk temelini oluşturuyor buradan başlayarak blog kurmak konusunu işleyeceğiz.  Hosting ve Domain konusunu iyice anlamınıza gerek yok. Fakat araştırmanızda yinede fayda var. Aşağıda görsellerle hosting ve domain satın almayı göstereceğiz.

Hosting ve Domain Nedir isimli konumuzu da okuyarak daha ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi ya ben bu hosting domain konusunu anlamadım blog kurmaktan vaz geçiyorum demeyin.

Kısacası ;

Hosting ; Bloglarınızın dosyalarını tutacağınız, barındıracağınız serverlara verilen isim.

Domain ; blogismi.com gibi domaininizin alan adresidir.  Bu domain alan adresinizi hosting ile bağlayacağız yani hostiginizde bulunan dosyaları bir nevi alanadınıza entegre edeceğiz biraz karmışık gibi görünsede mantığınıza oturacaktır.               

  • Blog İçin Hosting ve Domain Firması Seçimi

Blog kurmak için ve sıkıntı yaşamamanız için daha önce bizimde kullandığımız ve tecrübe edindiğimiz Turhost Hosting’i kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu hostingin sevecen ve babacan tavırları, size her daim hızlı ve etkili cevap vermesi, hatta bazı konularda teknik yardım bile sağlaması size umut ve huzur verecektir. Bazı hosting firmaları maalesef müşterilerine bir çok şeyi para karşılığında yaparken, Tur Hosting bu konuda çok çok iyi kaliteli hizmet vermektedir.

TurHosting’e giderek hemen kayıt olarak, Blog kurmak için başlangıcımızı yapabiliriz.

  • Hosting ve Domain Nasıl Satın Almak

Hosting firmasının websitesine gidiyoruz yeni kayıt oluşturuyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus Bireysel Müşteri veya  Kurumsal Müşteri misiniz? onu tercih etmeniz gerekiyor. Bireysel olarak işaretleyip kolay şekilde kayıt olabilirsiniz. (Resim 1 ) Biz anlatımda Turhost'u tercih ettik. Siz başka domain ve hosting sağlayıcılarını düşünebilirsiniz.

Resim 1 - Hosting ve Domain Firmasına Kayıt Olmak
Resim 1: Hosting ve Domain Firmasına Kayıt Olmak 

,Devam Et dedikten sonra bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalısınız blog kurmak ve para kazanmak istiyorsanız bilgilerinizin gerçek hayatla örtüşmesi gerekmektedir. Yarın öbürgün herhangi bir şey olduğunu gerçek bilgileriniz ile ödeme alma ve hak sahibi olma konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden gerçek adres, isim bilgisi ve T.C. kimlik numarası bildirmeniz gerekmektedir. Ben aşağıdaki görseldeki gibi bilgilerimi doldurdum sizde bilgilerinizi doldurup  Devam Et'e tıklayabilirsiniz (Resim 2 )

Resim 2 : Burada ikinci işlem yapılıyor kimlik bilgilerinizi eksiksiz girmelisiniz.
Resim 3 : Sizinle bir kullanıcı sözleşmesi yapılıyor . Kutucuğu işaretleyip devam et butonuna tıklayabilirsiniz.

Resim 1-2-3 de gösterilen adımları tamamladıktan sonra başarılı şekilde kayıt olmuş oluyorsunuz. Artık bir hosting ve domain adresi alabileceğiniz bir firmaya kayıt oldunuz. Burada anlatmak istediğim doğru bilgileri vererek bir domain firmasına kayıt olmak.  

Başarı ile kayıt olduysak şimdi her firmanın menülerinde Web Hosting bölümü olur, Biz Wordpress hosting kullanacağımızdan eğer firmada Wordpress paketi varsa onu satın alırsak daha iyi olur teknik anlamda bize daha çok yardım ederler. Hem hostingimiz wordpress alt yapısına uygun olarak yapılandırılmıştır. Hız ve SEO konusunda da bu artı bir puan.

Neyse sözü uzatmadan Resim 4 de yer alan satın alma ekranına gidiyoruz. Bu ekrana ulaşmak için "Wordpress Hosting Satın Al" Menüsüne tıklıyoruz.  Bu Menü genelde " Hosting" başlığı altında bulunur.  Ben ortadaki paketi tavsiye ediyorum Bu paketi satın al yapalım görseldeki gibi.

Müjde 1 : Bu hosting firması hosting satın alırken, sizlere domain adresi de hediye etmektedir. Blog kurmaya karar verdiyseniz bu ekonomik paketten satın alabilirsiniz.

 

Resim 4: Bir çok hosting firması hosting satarken hediye domain etmektedir. 

Satın al butonuna tıkladığınızda aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfaya yönlendirilecekseniz burada blogıunuz için kullanmak istediğiniz domain (alanadı) adresini belirliyorsunuz. Daha önce kimse tarafından alınmamış olması lazım. Ben jenerik isimlerin kullanilmasindan taraftatiriyim. Sizde kendinize uygun bir domain adı belirleyip aşağıya yazıp  "Domaini Sorgula" diyebilirsiniz.

Unutmayın başarılı bir blog kendisini isimden belli eder. Blog kurmak için güzel bir isim bence şart.

Resim 5: Domain adresi atın alma ekranı burada dikkat etmeniz gereken daha önce alınmamış güzel kısa bir domain adresi seçimi yapmak.

Aşağıdaki görseldeki gibi domain adresim boş olduğundan beni ödeme noktasına yönlendirdi buradaki ödeme işlemlerimi yapıp Hosting ve Domain satın alma işlememi bitiriyorum.

Yine hatırlatmak isterim ki bu firmada hem domain hem hostingi aynı anda almak sizi büyük bir zahmetten kurtarıyor. NS ayarları ile uğraşmanıza gerek yok. 10 dakika içinde hemen blog sayfanızı kurabiliyorsunuz.  Aşağıdaki  ben 1 yıl olarak seçtim siz 3 yıllık peşinde para ödeyerek 3 yıl boyunca domain ve hostingi kullanabilirsiniz. Malum dolar her geçen gün artıyor. 

Sizi böyle bir ekrana atıyor. Burada kredi kartı bilgilerinizi yazıp ödemenizi tamamlayın tamamladıktan sonra hosting ve domain alma işleminiz sona eriyor.  Artık aldığınız domain adresi size ait istediğiniz gibi blog kurabilirsiniz. 

Özetle neler anlattık? Öncelikle Hosting ve Domain Firmasına kaydımızı oluşturduk. Kayıt olduktan sonra Wordpress Hosting satın aldık! Tüm işlemler bu! sadece bu satırı okuyarakta devam edebilirsiniz ama ben görsellerle de anlattım.

Şimdi Hizmetlerim veya Hostinglerim menüsünden  satın aldığınız hosting admin paneline giriş yaparak kolay şekilde Wordpress kurulum sihibarbazı ile blog kurabilirsiniz. 

  • Wordpress Kurma - (Blog Kurma Son Adımı)

Kurulum Sihirbazına giderek 3 dakikada Blog kurmak nasıl olur onu  göstereceğim. Her şey buraya kadar tamamsa son adımı da görsellerle anlatalım. Blog kurmak basit Blog açmanın bu kadar kolay olduğunu şimdi anlamış olmalısınız...

" Web Uygulamalarım" kısmına tıkladınız oradan Blog için "Wordpress"  kısmına tıklayıp Wordpress Kurulum sihbarbazını çalıştıracağız. Size önerdiğim hosting firmasında SSL ücretsiz olarak gelmektedir. Kurulum yaparken satın aldığınız firma eğer ücretsiz olarak SSL vermiyorsa "http" olarak kurmanız, SSL veriyor ise "https" olarak kurmanız gerekmektedir. SSL güvenlik sertifikasıdır.  Google SSL sertifikasını zorunlu hale getirdi. SEO açısından bu çok önemli.

Şimdi Wordpress kurmayı resimlerle anlatalım. Burada ne kadar yazsakda bazı arkadaşlarla terimler yabancı geleceğinden çok verim alamayacaktır. Resimleri takip ederekte kurulumu başlatabiliriz.

Yazıya Puan Ver
2 Kişi Puan Verdi